Chamaerops Humilis 45l, 1V2406 Výška rastliny: 140-160cm

Kód: 01089
Novinka
Neohodnotené
159 € / ks
Skladom (5 ks)
Palmička nízka (Chamaerops humilis) je rastlina, ktorá sa radí do čeľade arekovité, inak nazývanej palmy. Je jednou z mála pôvodných paliem v Európe. Občas môže byť Chamaerops zamenená za Trachycarpus, ale líši sa tým, že Chamaerops má silné a nebezpečne ostnaté stopky, zatiaľčo Trachycarpus žiadne nemá. Názov Chamaerops dostala rastlina podľa svojho vzrastu. Chamaerops vzniklo spojením gréckych slov chamai – nízky a slova rhops – krovie.

Detailné informácie

Osobný vzťah
Osobné vzťahy s pestovateľmi
Široký sortiment rastlín skladom
Široký výber rastlín

Podrobný popis

Rastlina má krovitý charakter, väčšinou sa vytvára viac kmienkov. Listy sú modrozelenej farby. Sú dlaňovito delené a majú vejárovitý tvar. V priemere dosahujú až 60–80 cm.

Vo chvíli, keď rastlina dosiahne výšky 20–30 cm, začne tvoriť postranné výbežky. Každý rok sa na výbežkoch objaví nový chochol listov.

Vo svojom prirodzenom prostredí, v západnej časti Stredozemia, dosahuje výšku až 5 m, v interiéri v nádobách dorastá do 2–3 m.

Rastlina sa množí semenami, odnožami alebo delením trsu, rastie veľmi pomaly. Súkvetia sú hroznovité, kvety sú drobné a žlté. Kvitne od apríla do júna. Plodom je 1–4 cm dlhá nejedlá bobuľa.

Pokiaľ je o rastlinu dobre postarané, začne skoro kvitnúť. Obľubuje svetlé, slnečné miesta. V zime znáša teploty od 4°C do 12°C. Prezimovať môže aj pri zlých svetelných podmienkach, napr. v pivnici alebo garáži. Od apríla do novembra je možné rastlinu umiestniť von.

Palmička sa presadzuje len v prípade, že by hrozilo, že korene roztrhnú kvetináč. V lete sa viac zalieva, hlavne pri veľkých horúčavách. V zime, pokiaľ je umiestnená na tmavšom mieste, sa nezalieva skoro vôbec. Voda sa neleje do ružice listov, inak môže uhniť „srdiečko“.
Pre palmičku je možné použiť zeminu alebo hlinenú záhradnú zmes, do ktorej sa primieša malé množstvo piesku. Rastlina sa hnojí v období od marca do augusta každých 8–14 dní štandardným tekutým hnojivom. Vďaka hnojeniu je potom odolnejšia v zime pri nižších teplotách.

Pokiaľ je rastlina zazimovaná v teplejšom prostredí, býva napadaná voškami a štítničkami. V lete je možnosť výskytu roztočcov.

Dodatočné parametre

Kategória: Palmy
Hmotnosť: 0.5 kg
Výška s kvetináčom v cm: 140-160
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz