Moruša biela ´PENDULA´ /MORUS [gelso] ALBA "Pendula" Výška rastliny 170-200 cm

Kód: 00079
Neohodnotené
290 € / ks
Skladom (5 ks)
Bielu morušu ´Pendula´ si oblúbilo mnoho záhradníkov pre svoju previsnutú korunu. Okrem jedlých a veľmi chutných plodov je výškovo obmedzená, čo ju robí ideálnou pre takmer každú záhradu. Jej listy sú opadavé, väčšinou srdcovité, okraje majú zúbky a sú sytne zelené, lesklé až 15 cm dlhé. Pred opadom menia farbu na žltú. Patrí do rovnakej čeľade ako figovník, čo sa prejavuje tvorbou nepravidelne hlbokých lalokov na niektorých listoch. Od polovice leta sa objavujú podlhovasté plody, ktoré sú pri úplnom dozretí čierne a lesklé, ľahko sa odlamujú. Niektorí pestovatelia v dobe zrenia pokrývajú pod strom plachtou, aby ovocie padalo priamo na ňu a nebolo potrebné ho hľadať v tráve. Ich chuť je sladká s jemnou pikantnou ostrosťou a majú vysoký obsah vitamínu C. Nie je možné ich dlho skladovať, rýchlo sa kazia. Avšak dajú sa ďalej spracovať na džemy, šťavy, kompóty alebo ich použiť čerstvé v dezertoch, kde dodajú originalitu. Môžu byť tiež sušené, pri čom sa ich chuť zvýrazní, a sušené sa následne používajú namiesto hrozienok. Rastlina je samoopelivá, pre tvorbu plodov nepotrebuje opeľovača. Biela moruša je veľmi mrazuvzdorná a pre dosiahnutie najlepších plodov sa odporúča pestovať ju na čo najslnečnejšom mieste. Jej vetvy majú charakteristický previs, podobný smútočnej vŕbe, a pri každoročnom reze v zimných mesiacoch vytvára veľmi dlhé nové vetvy, ktoré sa čoskoro dotknú zeme. Rez by mal prebiehať v tomto období, aby nedochádzalo k výtoku miazgy. Pôda by mala byť mierne kyslá, v každom prípade dobre priepustná a radšej mierne vlhká, nikdy však mokrá alebo ťažká. Moruša dobre znáša znečistené ovzdušie a je mrazuvzdorná až do teploty približne -34 °C.

Detailné informácie

Osobný vzťah
Osobné vzťahy s pestovateľmi
Široký sortiment rastlín skladom
Široký výber rastlín

Podrobný popis

  1. Stanovisko: Moruša biela ´Pendula´ preferuje slnečné až polotienené stanovisko. Rastlina prosperuje na miestach so silným svetlom, ale je dôležité chrániť ju pred horúcim poobedným slnkom, aby sa predišlo popáleniu listov.

  2. Pôda: Rastlina uprednostňuje dobre odtokovú pôdu s dostatkom živín. Môže rásť v rôznych typoch pôd, ale ideálne je, aby bola pôda dobre preperená a s mierne kyslým pH.

  3. Zavlažovanie: Udržujte pôdu pravidelne vlhkú, najmä počas obdobia zakoreňovania a rastu. Vyhnite sa premočeniu pôdy, ale nedovoľte, aby sa pôda vysušila.

  4. Hnojenie: Moruša ´Pendula´ môže byť hnojená v období rastu hnojivom určeným pre ovocné stromy alebo univerzálne hnojivo pre stromy. Dodatočné hnojenie môže pomôcť podporiť zdravý rast a vývoj.

  5. Rezanie: Moruša biela ´Pendula´ netreba pravidelne orezávať, ale môže byť potrebné odstrániť suché alebo poškodené konáre. Tvar koruny je dôležité udržiavať pravidelným rezaním, aby sa zachovala jeho estetická hodnota.

  6. Ochrana pred chorobami a škodcami: Sledujte strom na prípadné príznaky chorôb alebo škodcov a zasiahnite primeranými opatreniami v prípade potreby.

Dodatočné parametre

Kategória: Ovocné stromy
Hmotnosť: 38 kg
Výška rastliny v cm: 170-200
Výška s kvetináčom v cm: 200-230
Stanovisko: Slnečno, polotieň
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz