Moruša biela ´tortuosa´ multikmeň/MORUS [gelso] ALBA "tortuosa" multitronco Objem kvetiná

Kód: 00083
Neohodnotené
780 € / ks
Vypredané
Položka bola vypredaná…
Bielu morušu ´Pendula´ si oblúbilo mnoho záhradníkov pre svoju previsnutú korunu. Okrem jedlých a veľmi chutných plodov je výškovo obmedzená, čo ju robí ideálnou pre takmer každú záhradu. Jej listy sú opadavé, väčšinou srdcovité, okraje majú zúbky a sú sytne zelené, lesklé až 15 cm dlhé. Pred opadom menia farbu na žltú. Patrí do rovnakej čeľade ako figovník, čo sa prejavuje tvorbou nepravidelne hlbokých lalokov na niektorých listoch. Od polovice leta sa objavujú podlhovasté plody, ktoré sú pri úplnom dozretí čierne a lesklé, ľahko sa odlamujú. Niektorí pestovatelia v dobe zrenia pokrývajú pod strom plachtou, aby ovocie padalo priamo na ňu a nebolo potrebné ho hľadať v tráve. Ich chuť je sladká s jemnou pikantnou ostrosťou a majú vysoký obsah vitamínu C. Nie je možné ich dlho skladovať, rýchlo sa kazia. Avšak dajú sa ďalej spracovať na džemy, šťavy, kompóty alebo ich použiť čerstvé v dezertoch, kde dodajú originalitu. Môžu byť tiež sušené, pri čom sa ich chuť zvýrazní, a sušené sa následne používajú namiesto hrozienok. Rastlina je samoopelivá, pre tvorbu plodov nepotrebuje opeľovača. Biela moruša je veľmi mrazuvzdorná a pre dosiahnutie najlepších plodov sa odporúča pestovať ju na čo najslnečnejšom mieste. Jej vetvy majú charakteristický previs, podobný smútočnej vŕbe, a pri každoročnom reze v zimných mesiacoch vytvára veľmi dlhé nové vetvy, ktoré sa čoskoro dotknú zeme. Rez by mal prebiehať v tomto období, aby nedochádzalo k výtoku miazgy. Pôda by mala byť mierne kyslá, v každom prípade dobre priepustná a radšej mierne vlhká, nikdy však mokrá alebo ťažká. Moruša dobre znáša znečistené ovzdušie a je mrazuvzdorná až do teploty približne -34 °C.

Detailné informácie

Osobný vzťah
Osobné vzťahy s pestovateľmi
Široký sortiment rastlín skladom
Široký výber rastlín

Podrobný popis

 

Moruša biela ´Tortuosa´ je elegantný strom so zaujímavou, zakrivenou korunou a krásnym listím. Tu je niekoľko tipov na starostlivosť o tento strom:

1. **Poloha a osvetlenie:** Moruša biela ´Tortuosa´ preferuje slnečné a dobre osvetlené miesto, ale môže rásť aj v polotieni. Vyhnite sa extrémnemu suchu alebo vlhkosti.

2. **Pôda:** Pestujte ju v dobre odtokovej, vlhkej a živinami bohatej pôde. Preferuje neutrálnu až mierne kyslú pôdu. Zabezpečte dostatočnú drenáž, aby sa predišlo zadržiavaniu vody.

3. **Zalievanie:** Udržiavajte pôdu rovnomerne vlhkú, ale vyhnite sa premočeniu koreňov. Pravidelné zavlažovanie je obzvlášť dôležité počas suchých období a počas prvého roka po výsadbe.

4. **Hnojenie:** Hnojte strom raz ročne na jar pomocou univerzálneho hnojiva pre ovocné stromy. Dbajte na to, aby ste dodržiavali odporúčané dávky hnojiva, aby ste predišli prehnojeniu.

5. **Rez:** Vykonávajte minimálny rez na odstránenie mŕtvych alebo poškodených konárov a na udržanie žiaducej formy stromu. Rez vykonávajte počas zimy, keď je strom v stave spánku.

6. **Ochrana pred chorobami a škodcami:** Moruša biela je obyčajne odolná voči chorobám a škodcom, ale pravidelná kontrola môže predísť problémom. Pri potrebe použite vhodné prostriedky na ochranu rastlín.

7. **Ochrana pred mrazom:** Strom je obyčajne odolný voči mrazu, ale mladé rastliny môžu vyžadovať ochranu počas prvých rokov po výsadbe. Mulčovanie okolo koreňov môže pomôcť udržať pôdu teplejšiu.

S primeranou starostlivosťou by váš strom Moruša biela ´Tortuosa´ mal dobre rásť a prosperovať, prispievajúc k kráse vášho exteriéru a poskytujúc ovocie, ak ide o plodonosnú odrodu.

Dodatočné parametre

Kategória: Ovocné stromy
Hmotnosť: 0.5 kg
Objem kvetináča: 230 l
Výška rastliny v cm: 300-350
Výška s kvetináčom v cm: 350-380
Stanovisko: Slnečno
Položka bola vypredaná…
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz